Politik

Venstres ft-gruppe har konstitueret sig

By  | 

Via Venstre

Venstres folketingsgruppe har i dag konstitueret sig. Posterne er som følger:

Anne Honoré Østergaard: Ordfører for afbureaukratisering

Anni Matthiesen: Social- og indenrigsordfører

Bertel Haarder: Formand for kulturudvalget, formand for Nordisk Råd

Britt Bager: Kulturordfører

Carsten Kissmeyer: Ordfører for forsyning

Christoffer Aagaard Melson: Ordfører for it og tele

Claus Hjort Frederiksen: Formand for udvalget angående efterretningstjenesterne

Edmund Joensen: Formand for færøudvalget

Ellen Trane Nørby: Børne- og undervisningsordfører

Erling Bonnesen: Fødevareordfører, gruppesekretær

Eva Kjer Hansen: Formand for europaudvalget

Fatma Øktem: Ligestillingsordfører

Hans Andersen: Beskæftigelsesordfører

Hans Chr. Schmidt: Næstformand for transport- og boligudvalget

Heidi Bank: Boligordfører, formand for ligestillingsudvalget

Inger Støjberg: Retsordfører

Jacob Jensen: Miljøordfører

Jakob Ellemann-Jensen: Politisk ordfører

Jan E. Jørgensen: EU-ordfører

Jane Heitmann: Formand for sundheds- og ældreudvalget, ældreordfører, formand for udvalget vedrørende Det Etiske Råd

Karen Ellemann: Udviklingsordfører, medlem af Folketingets præsidium (førstenæstformand i Folketinget)

Karsten Lauritzen: Forsvarsordfører, formand for Nato Parlamentary Assembly

Kim Valentin: Ordfører for folkeoplysning og bibliotek

Kristian Jensen: Næstformand, gruppeformand

Kristian Pihl Lorentzen: Transportordfører

Lars Chr. Lilleholt: Formand for erhvervsudvalget

Lars Løkke Rasmussen: Formand

Louise Schack Elholm: Skatteordfører, kirkeordfører

Mads Fuglede: Udlændinge- og integrationsordfører

Marcus Knuth: Formand for udenrigsudvalget, grønlandsordfører, arktisordfører

Marie Bjerre: Ordfører for bæredygtighed og verdensmål, SU-ordfører

Marlene Ambo-Rasmussen: Ordfører for familie og trivsel

Martin Geertsen: Ordfører for erhvervsskat

Michael Aastrup Jensen: Udenrigsordfører

Morten Dahlin: Indfødsretsordfører, ordfører for ungeindsats og integrationsydelse

Peter Juel-Jensen: Ordfører for landdistrikter og øer, ordfører for beredskab, formand for OSCE’s Parlamentariske Forsamling

Preben Bang Henriksen: Formand for retsudvalget

Sophie Løhde: Sundhedsordfører, gruppenæstformand

Stén Knuth: Ordfører for idræt

Thomas Danielsen: Klima-, energi- og forsyningsordfører, færøordfører

Tommy Ahlers: Erhvervsordfører

Torsten Schack Pedersen: Fiskeriordfører, ordfører for finansiel sektor, turisme og forbrugerforhold

Troels Lund Poulsen: Finansordfører

Ulla Tørnæs: Uddannelses- og forskningsordfører


Print Friendly, PDF & Email

Hold dit netværk orienteret

Please Donate To Bitcoin Address: [[address]]

Donation of [[value]] BTC Received. Thank You.
[[error]]