FV2019

Sådan ser det nye Folketing ud – Se navnene på alle de valgte Folketingsmedlemmer fra alle partierne

By  | 

Stemmerne er afgivet til 2019 Folketingsvalget, der er talt op og dermed er én af historiens længste valgkampe i nyere tid afgjort.

Herunder finder du alle de nye Folketingskandidater ifølge DR:

Enhedslisten (13 mandater):

Pernille Skipper, Københavns Storkreds, 33.024 stemmer

Eva Flyvholm, Sjællands Storkreds, 3.740 stemmer

Rosa Lund, Københavns Storkreds, 3.653 stemmer

Ninosca Victoria R. Velásquez, Fyns Storkreds, 2.763 stemmer

Mai Villadsen, Nordsjællands Storkreds, 2.572 stemmer

Søren Søndergaard, Københavns Omegns Storkreds, 2.490 stemmer

Henning Hyllested, Sydjyllands Storkreds, 2.354 stemmer

Nikolaj Villumsen, Østjyllands Storkreds, 1.896 stemmer

Jette Gottlieb, Københavns Storkreds, 1.318 stemmer

Christian Juhl, Sjællands Storkreds, 1.178 stemmer

Rune Lund, Københavns Storkreds, 1.157 stemmer

Peder Hvelplund, Nordjyllands Storkreds, 1.028 stemmer

Jakob Sølvhøj, Vestjyllands Storkreds, 913 stemmer

Alternativet (5 mandater):

Uffe Elbæk, Københavns Storkreds, 7.587 stemmer

Sikandar Siddique, Københavns Omegns Storkreds, 2.154 stemmer

Rasmus Nordqvist, Sjællands Storkreds, 1.499 stemmer

Torsten Gejl, Østjyllands Storkreds, 1.383 stemmer

Susanne Zimmer, Nordjyllands Storkreds, 774 stemmer

SF (14 mandater):

Jacob Mark, Sjællands Storkreds, 23.213 stemmer

Pia Olsen Dyhr, Københavns Storkreds, 20.047 stemmer

Kirsten Normann Andersen, Østjyllands Storkreds, 7.885 stemmer

Signe Munk, Vestjyllands Storkreds, 6.285 stemmer

Karina Lorentzen Dehnhardt, Sydjyllands Storkreds, 4.698 stemmer

Ina Strøjer-Schmidt, Københavns Omegns Storkreds, 4.512 stemmer

Trine Torp, Nordsjællands Storkreds, 4.307 stemmer

Karsten Hønge, Fyns Storkreds, 4.146 stemmer

Lisbeth Bech Poulsen, Nordjyllands Storkreds, 2.645 stemmer

Charlotte Broman Mølbæk, Østjyllands Storkreds, 2.627 stemmer

Astrid Carøe, Sjællands Storkreds, 2.550 stemmer

Carl Valentin, Københavns Storkreds, 2.074 stemmer

Anne Valentina Berthelsen, Sjællands Storkreds, 1.304 stemmer

Halime Oguz, Københavns Storkreds, 1.278 stemmer

Radikale Venstre (16 mandater):

Ida Auken, Københavns Storkreds, 21.723 stemmer

Morten Østergaard, Østjyllands Storkreds, 17.687 stemmer

Martin Lidegaard, Nordsjællands Storkreds, 12.703 stemmer

Sofie Carsten Nielsen, Københavns Omegns Storkreds, 8.955 stemmer

Zenia Stampe, Sjællands Storkreds, 8.371 stemmer

Jens Rohde, Københavns Storkreds, 6.175 stemmer

Lotte Rod, Sydjyllands Storkreds, 4.858 stemmer

Samira Nawa Amini, Københavns Storkreds, 4.657 stemmer

READ ALSO  Europe No Longer Hides Its Hostility to Israel

Andreas Steenberg, Vestjyllands Storkreds, 4.444 stemmer

Rasmus Helveg Petersen, Fyns Storkreds, 3.763 stemmer

Katrine Robsøe, Østjyllands Storkreds, 3.430 stemmer

Marianne Jelved, Nordjyllands Storkreds, 2.657 stemmer

Anne Sophie Callesen, Østjyllands Storkreds, 1.954 stemmer

Kristian Hegaard, Nordsjællands Storkreds, 1.945 stemmer

Stinus Lindgreen, Københavns Omegns Storkreds, 1.746 stemmer

Kathrine Olldag, Sjællands Storkreds, 1.595 stemmer

Socialdemokratiet (48 mandater):

Mette Frederiksen, Nordjyllands Storkreds, 43.489 stemmer

Nicolai Wammen, Østjyllands Storkreds, 23.427 stemmer

Magnus Heunicke, Sjællands Storkreds, 18.214 stemmer

Astrid Krag, Sjællands Storkreds, 17.810 stemmer

Dan Jørgensen, Fyns Storkreds, 15.443 stemmer

Mattias Tesfaye, Københavns Omegns Storkreds, 15.219 stemmer

Pernille Rosenkrantz-Theil, Københavns Storkreds, 12.998 stemmer

Benny Engelbrecht, Sydjyllands Storkreds, 12.267 stemmer

Annette Lind, Vestjyllands Storkreds, 12.184 stemmer

Bjarne Laustsen, Nordjyllands Storkreds, 11.997 stemmer

Simon Kollerup, Nordjyllands Storkreds, 11.577 stemmer

Nick Hækkerup, Nordsjællands Storkreds, 11.016 stemmer

Trine Bramsen, Fyns Storkreds, 10.594 stemmer

Anders Kronborg, Sydjyllands Storkreds, 8.607 stemmer

Morten Bødskov, Københavns Omegns Storkreds, 8.597 stemmer

Leif Lahn Jensen, Østjyllands Storkreds, 8.001 stemmer

Henrik Dam Kristensen, Østjyllands Storkreds, 7.450 stemmer

Thomas Jensen, Vestjyllands Storkreds, 7.192 stemmer

Jesper Petersen, Sydjyllands Storkreds, 7.175 stemmer

Flemming Møller Mortensen, Nordjyllands Storkreds, 7.152 stemmer

Troels Ravn, Sydjyllands Storkreds, 7.135 stemmer

Birgitte Vind, Sydjyllands Storkreds, 7.011 stemmer

Mogens Jensen, Vestjyllands Storkreds, 6.961 stemmer

Bjørn Brandenborg, Fyns Storkreds, 6.837 stemmer

Anne Paulin, Vestjyllands Storkreds, 6.814 stemmer

Jan Johansen, Fyns Storkreds, 6.786 stemmer

Camilla Fabricius, Østjyllands Storkreds, 6.506 stemmer

Christian Rabjerg Madsen, Sydjyllands Storkreds, 6.319 stemmer

Jens Joel, Østjyllands Storkreds, 6.126 stemmer

Kaare Dybvad, Sjællands Storkreds, 6.118 stemmer

Rasmus Horn Langhoff, Sjællands Storkreds, 5.812 stemmer

Malte Larsen, Østjyllands Storkreds, 5.708 stemmer

Orla Hav, Nordjyllands Storkreds, 5.694 stemmer

Rasmus Prehn, Nordjyllands Storkreds, 5.692 stemmer

Lennart Damsbo-Andersen, Sjællands Storkreds, 5.648 stemmer

Peter Hummelgaard Thomsen, Københavns Storkreds, 5.302 stemmer

Kasper Roug, Sjællands Storkreds, 5.249 stemmer

Mette Gjerskov, Sjællands Storkreds, 5.211 stemmer

Lea Wermelin, Bornholms Storkreds, 5.059 stemmer

READ ALSO  Emmanuel Macron goes ahead with pension reforms amid strikes

Ane Halsboe-Jørgensen, Nordjyllands Storkreds, 4.977 stemmer

Daniel Toft Jakobsen, Østjyllands Storkreds, 4.615 stemmer

Rasmus Stoklund, Nordsjællands Storkreds, 4.541 stemmer

Jeppe Bruus, Københavns Omegns Storkreds, 4.397 stemmer

Lars Aslan Rasmussen, Københavns Storkreds, 4.279 stemmer

Henrik Møller, Nordsjællands Storkreds, 4.223 stemmer

Henrik Sass Larsen, Sjællands Storkreds, 4.017 stemmer

Julie Skovsby, Fyns Storkreds, 3.943 stemmer

Kasper Sand Kjær, Københavns Omegns Storkreds, 3.065 stemmer

Venstre (43 mandater):

Lars Løkke Rasmussen, Sjællands Storkreds, 40.745 stemmer

Inger Støjberg, Vestjyllands Storkreds, 28.420 stemmer

Tommy Ahlers, Københavns Storkreds, 26.420 stemmer

Jakob Ellemann-Jensen, Østjyllands Storkreds, 19.388 stemmer

Preben Bang Henriksen, Nordjyllands Storkreds, 18.459 stemmer

Karsten Lauritzen, Nordjyllands Storkreds, 18.335 stemmer

Ellen Trane Nørby, Sydjyllands Storkreds, 13.477 stemmer

Michael Aastrup Jensen, Østjyllands Storkreds, 12.297 stemmer

Sophie Løhde, Nordsjællands Storkreds, 11.637 stemmer

Anni Matthiesen, Sydjyllands Storkreds, 11.308 stemmer

Hans Chr. Schmidt, Sydjyllands Storkreds, 11.084 stemmer

Kristian Jensen, Vestjyllands Storkreds, 10.759 stemmer

Britt Bager, Østjyllands Storkreds, 10.490 stemmer

Lars Chr. Lilleholt, Fyns Storkreds, 9.930 stemmer

Eva Kjer Hansen, Sydjyllands Storkreds, 9.531 stemmer

Marcus Knuth, Sjællands Storkreds, 9.523 stemmer

Thomas Danielsen, Vestjyllands Storkreds, 8.826 stemmer

Marie Bjerre, Nordjyllands Storkreds, 8.627 stemmer

Torsten Schack Pedersen, Nordjyllands Storkreds, 8.602 stemmer

Erling Bonnesen, Fyns Storkreds, 8.522 stemmer

Karen Ellemann, Københavns Omegns Storkreds, 8.238 stemmer

Christoffer Aagaard Melson, Sydjyllands Storkreds, 7.546 stemmer

Hans Andersen, Nordsjællands Storkreds, 7.444 stemmer

Jacob Jensen, Sjællands Storkreds, 7.412 stemmer

Carsten Kissmeyer, Vestjyllands Storkreds, 7.245 stemmer

Ulla Tørnæs, Sydjyllands Storkreds, 6.974 stemmer

Kristian Pihl Lorentzen, Vestjyllands Storkreds, 6.963 stemmer

Troels Lund Poulsen, Østjyllands Storkreds, 6.780 stemmer

Morten Dahlin, Sjællands Storkreds, 6.471 stemmer

Claus Hjort Frederiksen, Nordsjællands Storkreds, 6.405 stemmer

Marlene Ambo-Rasmussen, Fyns Storkreds, 6.312 stemmer

Bertel Haarder, Sjællands Storkreds, 5.308 stemmer

Fatma Øktem, Østjyllands Storkreds, 5.130 stemmer

Stén Knuth, Sjællands Storkreds, 4.869 stemmer

Peter Juel-Jensen, Bornholms Storkreds, 4.640 stemmer

Jan E. Jørgensen, Københavns Storkreds, 4.597 stemmer

Jane Heitmann, Fyns Storkreds, 4.420 stemmer

READ ALSO  Will the British Public Vote for Antisemitism on December 12?

Louise Schack Elholm, Sjællands Storkreds, 4.229 stemmer

Anne Honoré Østergaard, Nordjyllands Storkreds, 4.104 stemmer

Mads Fuglede, Københavns Omegns Storkreds, 3.622 stemmer

Kim Valentin, Københavns Omegns Storkreds, 3.448 stemmer

Heidi Bank, Østjyllands Storkreds, 2.943 stemmer

Martin Geertsen, Københavns Storkreds, 2.404 stemmer

Konservative (12 mandater):

Søren Pape, Vestjyllands Storkreds, 22.223 stemmer

Rasmus Jarlov, Københavns Omegns Storkreds, 10.270 stemmer

Mette Abildgaard, Nordsjællands Storkreds, 9.101 stemmer

Mai Mercado, Fyns Storkreds, 7.877 stemmer

Naser Khader, Sjællands Storkreds, 7.337 stemmer

Mona Juul, Østjyllands Storkreds, 3.846 stemmer

Niels Flemming Hansen, Sydjyllands Storkreds, 3.780 stemmer

Brigitte Klintskov Jerkel, Sjællands Storkreds, 3.485 stemmer

Birgitte Bergman, Nordsjællands Storkreds, 2.524 stemmer

Katarina Ammitzbøll, Københavns Storkreds, 2.261 stemmer

Per Larsen, Nordjyllands Storkreds, 1.625 stemmer

Orla Østerby, Vestjyllands Storkreds, 1.098 stemmer

Liberal Alliance (4 mandater):

Alex Vanopslagh, Vestjyllands Storkreds, 3.337 stemmer

Simon Emil Ammitzbøll, Københavns Storkreds, 2.715 stemmer

Ole Birk Olesen, Østjyllands Storkreds, 2.020 stemmer

Henrik Dahl, Sydjyllands Storkreds, 1.737 stemmer

Dansk Folkeparti (16 mandater):

Kristian Thulesen Dahl, Sydjyllands Storkreds, 23.119 stemmer

Pia Kjærsgaard, Københavns Omegns Storkreds, 9.953 stemmer

Morten Messerschmidt, Nordsjællands Storkreds, 7.554 stemmer

Søren Espersen, Sjællands Storkreds, 5.930 stemmer

René Christensen, Sjællands Storkreds, 5.175 stemmer

Peter Skaarup, Københavns Storkreds, 4.875 stemmer

Dennis Flydtkjær, Vestjyllands Storkreds, 4.622 stemmer

Bent Bøgsted, Nordjyllands Storkreds, 3.418 stemmer

Jens Henrik Thulesen Dahl, Fyns Storkreds, 2.913 stemmer

Hans Kristian Bundgaard-Skibby, Østjyllands Storkreds, 2.834 stemmer

Alex Ahrendtsen, Fyns Storkreds, 2.656 stemmer

Liselott Blixt, Sjællands Storkreds, 2.427 stemmer

Mette Hjermind Dencker, Østjyllands Storkreds, 2.348 stemmer

Lise Bech, Nordjyllands Storkreds, 2.306 stemmer

Marie Krarup, Sydjyllands Storkreds, 1.618 stemmer

Karina Adsbøl, Sydjyllands Storkreds, 1.526 stemmer

Nye Borgerlige (4 mandater):

Pernille Vermund, Sydjyllands Storkreds, 13.391 stemmer

Mette Thiesen, Nordsjællands Storkreds, 4.354 stemmer

Lars Boje Mathiesen, Østjyllands Storkreds, 2.372 stemmer

Peter Seier Christensen, Sjællands Storkreds, 1.850 stemmer

Print Friendly, PDF & Email

Hold dit netværk orienteret